Csillagszem Bölcsőde

Csillagszem Bölcsőde Hetes községben (Somogy Megye). Itt olvashat az új bölcsődénk születésének részleteiről. Cím: Hetes, Hársfa u. 10., Információ: 82/585-010. A projektet a Magyar Állam és az Európai Unió támogatta.

Friss topikok

Fontos információk a Csillagszem Bölcsődéről

2011.12.07. 17:26 - bölcsőde

A Kaposvártól 13 km-re fekvő Hetes településen 2011. augusztus 18-án adták át hivatalosan a Csillagszem Bölcsődét, mely Európai Uniós pályázat segítségével épülhetett meg. A bölcsőde a legmodernebb, legkorszerűbb, az uniós szabványoknak teljes mértékben megfelelő berendezési tárgyakkal büszkélkedhet. Az épületben a két csoportszobán kívül mosdó-tisztázó helyiséget, átadó helységet, mozgáskorlátozott mosdót, orvosi szobát, nevelői helységet, vezetői irodát, felnőtt mosdót, mosó-szárító helységet, kazánházat és melegítő konyhát találunk. Az akadálymentesítés követelményének megfelelve minden helység neve Braille írással is megtalálható, az egyik csoportszobában beépítésre került az indukciós hurok, a másik csoportszobában pedig szükség esetén egy mobil indukciós hurok hivatott az akadályok leküzdésének segítésére. Továbbá az egész épületet úgy tervezték, hogy minden helyiséget kerekesszékkel is meg lehessen közelíteni. A bölcsődéhez tartozik  egy udvar, ahol fából készült csúszdák, házikó, homokozó, vonat, busz, mászóka, kötélalagút, játéktároló biztosítja a gyermekek fejlődésének elősegítését.

A bölcsőde 24 férőhellyel rendelkezik, ebből 18 gyermek került eddig beíratásra. A bölcsődében 2 csoport működik: Mocorgók – csecsemők és kistipegők, valamint Huncutkák – tipegők és kisóvodások. Az egyenletes teherelosztás elve miatt nem lehetett tiszta életkori csoportokat létrehozni, ezért mindkét csoport életkorilag heterogén lett. A Mocorgók csoportjában jelenleg 1 év 4 hónapos a legfiatalabb gyermek és 2 év 4 hónapos a legidősebb. A Huncutkák csoportjában pedig 1 év 7 hónapos a legfiatalabb, és e hónapban lesz 3 éves a legidősebb gyermek. 

A bölcsődében jelenleg hatan dolgoznak: 1 fő bölcsődevezető, kisgyermeknevelő, 3 fő kisgyermeknevelő, 1 fő segéd-kisgyermeknevelő és 1 fő technikai dolgozó. A kisgyermeknevelők kivétel nélkül felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, melyre ráépülve jelenleg hárman végzik kisgyermeknevelő, -gondozó OKJ-s felsőfokú szakképzésüket. A segéd-kisgyermeknevelő kolléga pedig előreláthatólag a nevelési év végére megszerzi felsőfokú szakképesítését.  A kisgyermeknevelők között találunk szociális szakembert, aki többek között a gyermekvédelmi feladatok ellátásáért felelős, pedagógus végzettségű szakembert, aki a bölcsődevezető-helyettes tisztségét is ellátja sok más teendője mellett, illetve gyógypedagógust is, aki főállásban tudja végezni a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztését. Somogy megye területén ez az egyetlen bölcsőde, ahol főállásban dolgozik gyógypedagógus, ezáltal a korai fejlesztés területén úttörő kezdeményezés indulhat. A dolgozók számára folyamatos belső továbbképzések kerülnek megszervezésre, továbbá külső továbbképzéseken is részt vesznek.

A bölcsődei dokumentáció vezetésében mindegyik kisgyermeknevelő kiveszi a részét. Vannak napi szinten vezetendő dokumentumok (pl.: csoportnapló, étkezési jelentés, napi jelenlétről szóló statisztika, stb.), havi gyakorisággal vezetendő dokumentumok (pl.: férőhely-kihasználtság statisztika, távolléti adatok, számlanyilvántartás, stb.), és éves szintű dokumentumok (pl.: normatíva felhasználás, stb.). A kisgyermeknevelőknek kell vezetniük a szakmai dokumentumokat: csoportnapló, egyéni fejlődési napló, családlátogatási feljegyzés, beszoktatási jegyzőkönyv, egészségügyi törzslap bizonyos részei, szükség esetén baleseti jegyzőkönyv.

A bölcsőde működését az 1997. évi XXXI. Törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szabályozza. A bölcsődei ellátás a gyermekjóléti alapellátások közé tartozik, melyeket a törvény IV. fejezete szabályoz. A törvény szabályozza többek között az intézményi dokumentációt, a térítési díjakat, a fenntartó feladatait, a működéshez szükséges feltételeket, stb. A hetesi bölcsőde az Ezüstjuhar Szociális Központhoz tartozik, melynek vezetője Kéhlerné Baracsi Piroska.  Ő látja el az Ezüstjuhar Nyugdíjasház és a Csillagszem Bölcsőde munkáltatói jogkörét. A bölcsőde szakmai vezetője Kubisné Gyánó Magdolna. Az intézmény fenntartója Hetes Község Önkormányzata, működési területe Somogy megye közigazgatási területe. Az intézmény bölcsődére vonatkozó közfeladatai A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet” 34. §. és 35. §. alapján kerültek meghatározásra. Az alapító okiratban rögzítésre került többek között az is, hogy az 1997. évi XXI. törvény értelmében a bölcsődében sor kerülhet sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésére, mivel az ehhez szükséges tárgyi és személyi feltételeket a fenntartó biztosítja. A Csillagszem Bölcsőde 2011. szeptember 1-jével kapta meg működési engedélyét. Az intézmény Szervezeti és Működési Szabályzata (a továbbiakban SZMSZ) 5 fejezetből áll, melyek a következők: általános rendelkezések, az intézmény feladatai, az intézmény szervezeti felépítése, az intézmény működésének főbb szabályai, záró rendelkezések. Az SZMSZ célja, hogy rögzítse az intézmény adatait, a szervezeti felépítését, a vezetők és alkalmazottak feladatait és jogkörét, az intézmény működési szabályait. A bölcsőde alapvető célja, hogy segítse a kisgyermekes családokat, elsősorban az anyukákat a foglalkoztatási rendszerbe történő visszailleszkedésben. Ezt a célt szolgálja a kaposvári bölcsődéknél hosszabb nyitvatartási idő (06-18-ig) is. A gyermekek napját a folyamatos napirend határozza meg, amely azonban nem jelent merev korlátokat. A kisgyermeknevelők tisztában vannak a módszertani levelek, útmutatók tartalmával, és legjobb tudásuk szerint alkalmazzák is.  Figyelembe veszik a gyermekek egyéni sajátosságait, ehhez mérten fejlesztik, értékelik őket. A saját gondozónő rendszer segíti a gyermekek beilleszkedését, az érzelmi biztonság kialakulását. Ezt a rendszert a későbbiekben felmenő rendszerben szeretnék alkalmazni.

A bölcsődei alapprogram megalkotásakor a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet 2009-ben kiadott „A bölcsődei gondozás-nevelés szakmai szabályai” című módszertani levele volt az irányadó. Mivel ez egy teljesen új intézmény, arculatának kialakítása jelenleg is folyik. Emiatt a helyi szakmai program sem tekinthető még véglegesnek. Az már bizonyos, hogy az alapellátáson túl többféle plusz szolgáltatással is igyekszik a kisgyermekes családokat segíteni. Többek között ilyen a baba-mama klub, melynek keretében szakemberek tartanak előadásokat, bemutató foglalkozásokat. Szeptember 1-je óta járt már a bölcsődében pszichológus, aki elsősorban a beszoktatás nehézségeiről beszélgetett a szülőkkel, illetve művészterapeuta tartott személyiségfejlesztő foglalkozást a gyermekeknek, és gyógytornász vezetett Csiribiri torna néven szülő-gyermek mozgásfejlesztő foglalkozást. A művészterapeuta decembertől hetente egy alkalommal játékos személyiségfejlesztő foglalkozást tart a bölcsődében. Az alapellátáson túli szolgáltatások közé sorolható a bölcsődekóstolgató, melynek keretében az ételkészítés fortélyai, az ételallergiák kerülnek terítékre. Továbbá lehetőség van időszakos gyermekfelügyelet, játszócsoport, játékkölcsönzés igénybevételére. A bölcsődéhez tartozik egy sószoba, melyben somakozó is kialakításra került. A bölcsődei ellátásban részt vevő gyermekek számára a sószoba használata ingyenes, de a falu lakosai is minimális térítési díj ellenében a bölcsőde nyitvatartási idejében (06-18-ig) bármikor igénybe vehetik.

Az intézmény jó kapcsolatot ápol a fenntartóval, a helyi közoktatási intézményekkel (óvoda, iskola), a Napsugár Dél-dunántúli Regionális Módszertani Bölcsődével, a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottsággal, a gyermekjóléti szolgálat helyi képviselőjével, a Kaposi Mór Oktató Kórház gyermekosztályának vezetőjével (aki a bölcsődeorvos is). A már most kiterjedt intézményes hálózatot a későbbiekben bővíteni szeretnék, az eddigi jó kapcsolatok megtartása mellett további hasznos kapcsolatokra szeretnének szert tenni.

Ez a bölcsőde sok mindenben más, mint a többi. Kérjük, győződjenek meg személyesen a leírtak hitelességéről!


A Csillagszem Bölcsőde vezetője és munkatársai

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://csillagszembolcsi.blog.hu/api/trackback/id/tr613446130

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása